
Често постављана питања

Шта су финансијски инструменти ЕУ?
ЕУ посредством својих финансијских инструмената пружа државама нечланицама свеобухватну подршку у процесу европских интеграција и то у виду финансијске и техничке помоћи. Ови инструменти олакшавају државама спровођење процеса реформи, усклађивање са стандардима и политикама ЕУ и сл. у циљу њиховог чланства у ЕУ. Финансијски инструменти које Република Српска/БиХ, са статусом потенцијалног кандидата за чланство у ЕУ, може да користи су Инструмент претприступне помоћи (ИПА), Програми ЕУ, програми територијалне сарадње и Инвестициони оквир за Западни Балкан (WBIF).

Који су тренутно расположиви финансијски инструменти ЕУ?
Потенцијални апликанти из Републике Српске могу да аплицирају за средства из сљедећих финансијских инструмената ЕУ: - Инструмент претприступне помоћи (ИПА 3), Multibeneficiary ИПА 3,WBIF 3 - Програми ЕУ: Хоризонт Европа, Креативна Европа, Програм јединственог тржишта, Ерасмус +, Механизам цивилне заштите ЕУ, Програм правосуђе, Програм Грађани, једнакост, права и вриједности, Четврти програм за здравље и ЕСФ + - Програми прекограничне сарадње: Србија-БиХ 2021-2027, БиХ-Црна Гора 2021-2027 и Хрватска-БиХ-Црна Гора 2021-2027, - програми транснационалне сарадње: Евро-МЕД 2021-2027, ДУНАВ 2021-2027 и АДРИОН 2021-2027.

Који сектори се финансирају из средстава ЕУ?
Сектори који се финансирају из средстава ЕУ су: регионална и територијална сарадња, образовање, запошљавање и социјална политика, пољопривреда и рурални развој, конкурентност и иновације, транспорт, животна средина, климатске акције и енергија, правда и основна права, демократија и управљање, култура, млади и спорт. Сваки од наведених сектора има широку лепезу подсектора.
Листа доступних позива
Грантови за мале локалне пројекте
Објављен је Јавни позив за пријаву малих локалних пројеката за 2024. годину, који финансира Амбасада Републике Чешке у БиХ.
Рок за пријаву пројектних приједлога је 02. октобар 2023. године до 12.00 часова. Тема пројекта мора бити у складу са приоритетима Програма иностране развојне сарадње Републике Чешке у БиХ. Фокус је на сектор Економског раста са нагласком на енергије из обновљивих извора, сектор Одрживог коришћења природних извора и сектор Јавне управе.
Подносилац приједлога пројекта мора да буде:
- регистровано правно лице;
- непрофитна организација (организације, агенције, академске установе, невладине организације и удружења грађана, које раде на локалним пројектима и чије су активности усмјерене на локални развој).
Висина гранта износи од 16 100 до 40 300 КМ по пројектном приједлогу, а обавезна финансијска контрибуција апликанта износи 30% укупне вриједности пројекта.
ЕУ за рурални туризам
Објављен је Јавни позив ЕУ Рурални туризам који се финансира из Програма ЕУ КОЗМЕ. Позив је отворен до 10. септембра 2023. године. Овим позивом подржаће се мала и средња предузећа из области туризма, а све кроз побољшање њихових дигиталне, зелене и друштвене зрелости, вјештина и капацитета.
Специфични циљеви:
Мала и средња предузећа ће имати прилику одабрати и унаприједити најмање 4 од сљедећих 12 подручја дјеловања:
- Дигитални:
- Дигитализација процеса у малим и средњим предузећима,
- Дигитални маркетинг и промоција,
- Маркетиншка интелигенција и анализа података, маркетиншка стратегија заснована на подацима.
- Зелено и одрживо:
- Праксе одрживог управљања за мала и средња предузећа,
- Управљање и смањење ЦО2 за рјешавање климатских промјена,
- Одржива мобилност,
- Гастрономија и прехрана заснована на локалним ланцима снабдијевања.
- Друштвеног:
- Стварање искуства за посјетиоци (развој одговарајућих производа),
- Инклузивни туризам за посјетиоце с посебним потребама,
- Интеграција у локалну заједницу,
- Технике интерпретације културних, историјских, природних ресурса.
Укупан буџет Позива износи 950 000 евра.
Стипендије за постдипломске и докторске студије за академску 2024/25
Влада Републике Чешке посредством Амбасаде Републике Чешке у БиХ објавила је конкурс за додјелу стипендија за постдипломске и докторске студије за академску 2024/25 годину. Рок за подношење пријава је 30. септембар 2023. године.
Настава се изводи на чешком или енглеском језику а стипендије за академску 2024/2025. годину се нуде за следеће области:
- Пословање и администрација,
- Природне науке, математика и статистика,
- Пољопривреда, шумарство, рибарство и ветерина,
- Информатика и комуникационе технологије,
- Инжењерство, производња и грађевинарство.
На конкурс за постдипломске и докторске студије могу се пријавити:
- грађани који имају пребивалиште у БиХ/Републици Српској,
- који су спремни да почну и заврше читав програм универзитетског студија (постдипломски или докторски) у Републици Чешкој и
- који су прије почетка студирања у Чешкој завршили претходни степен образовања.
RYCOnnecting You(th) отворени позив за НВО
Отворен Јавни позив RYCOnnecting You(th) за подношење пројектних приједлога за невладине организације који финансира Регионална канцеларија за сарадњу младих (и>RYCO).
Позив је отворен за подношење пројектних приједлога до 15. августа 2023. године до 23.59 часова.
Општи циљ Позива је да подржи цивилно друштво на Западном Балкану, те да његује помирење, регионалну сарадњу и интеркултурално учење кроз пружање могућности младима које би створиле простор за дијалог, међусобно учење и веће разумијевање широм региона.
На предметни позив могу се пријавити невладине организације основане најмање годину дана прије покретања овог позива.
Такође, јавни позив се састоји од двије тематске области:
- Изградња мира и помирење и
- Оснаживање и ангажовање младих у друштву.
Укупан буџет Позива износи 300 000 евра, док се износ грантова по пројекту креће од 15 000 до 30 000 евра.
Шема грантова за мобилност
Отворен је Јавни позив "Шема грантова за мобилност" који финансира Western Balkans Fundи>.
Рок за подношење пријава 05. јул 2023. године до 17.00 часова.
Циљне активности су:
- Унаприједити интеркултурални дијалог и размјену знања између стручњака и професионалаца из региона WB;
- Подржати професионалну мобилност (тј. регионална путовања у професионалне сврхе) умјетника, културних професионалаца, академске заједнице, новинара и активиста;
- Стварање веза између професионалаца за подршку регионалној сарадњи.
Приоритетне области интервенције у оквиру шеме грантова за мобилност за појединце су:
- Умјетност и култура;
- Образовање и научна размјена;
- Медији;
- Заштита животне средине и климатске промјене;
- Економски развој и дигиталне иновације;
- Изградња мира и
- Спорт.
Western Balkans Fund ће подржати захтјеве за грантове до 100% укупних прихватљивих трошкова пројекта. Максималан износ гранта по појединачној апликацији износи 5 000 евра.
Пријаве могу поднијети кандидати који имају најмање 18 година на дан истека рока за пријаву, да имају држављанство једне од земаља спан><и стyле="фонт-фамилy: ариал, хелветица, санс-сериф; фонт-сизе: смалл;">WB и да су дио легалне јавне или приватне организације, основане у једној или више земаља спан><и стyле="фонт-фамилy: ариал, хелветица, санс-сериф; фонт-сизе: смалл;">WB.
![]() |
|